₹1,606
₹3,490
Bold is a versatile Bluetooth wireless neckband designed for everyday listening, gaming, and calls. It delivers immersive Signature Sound with dual 10 mm drivers, up to 30 hours of playback, and a BEAST™ Mode that lowers latency for smoother video and gaming audio
10 mm dual drivers tuned for immersive boAt Signature Sound with powerful bass and clear mids. BEAST™ Mode with ~60 ms low latency — ideal for gaming and video with synchronized audio. ENx™ Technology for clearer voice quality during calls.
| Brand | boAt |
| Colour | Black |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | Rockerz Trinity |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Headband |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Silicone |
| Specific Uses For Product | Fitness |
| Charging Time | 150 Hours |
| Compatible Devices | Tablets, Television |
| Control Type | Voice Control, Volume Control, Call Control |
| Cable Feature | Tangle Free |
| Item Weight | 35 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Audio Driver Size | 10 Millimetres |
| Earpiece Shape | Bud |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | passive noise control |
| Generation | 3 |
| Product Dimensions | 18 x 14 x 16 cm; 35 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |

Add A Review
Your email address will not be published. Required fields are marked
Your Rating *
You need to Login OR Register