₹45,989
₹68,990
Resolution: 4K Ultra HD (3840x2160) | Refresh Rate: 60 Hz Native | 178-degree wide viewing angle
Connectivity: 3 HDMI ports to connect set top box, Blu Ray players, gaming console | 2 USB ports to connect hard drives and other USB devices | Wi-Fi (Built-in) | Bluetooth Connectivity | Ethernet Input | RF Input (Antenna/Cable) | SPDIF (Optical Digital Audio Out)
| Screen Size | 43 Inches |
| Brand | LG |
| Display Technology | QNED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | α7 AI Processor 4K Gen8 | 4K Super Upscaling | Dynamic Tone Mapping | Dynamic QNED Color | HDR10 / HLG | FILMMAKER MODE™ | AI Brightness Control | 4K Expression Enhancer | Local Dimming | Dolby Atmos | Virtual 9.1.2 Up-mix | AI Chatbot | AI Voice ID | AI Search with MS Copilot | Chromecast Built-In | AI Magic Remote | LG Channels | Built-In Alexa | ALLM | HGiG Mode | Game Dashboard & Optimizer| |
| Included Components | 1 QNED 4K TV, 1 Magic Remote Control with 2 AAA Batteries |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 25.7D x 96.8W x 63.3H Centimeters |

Add A Review
Your email address will not be published. Required fields are marked
Your Rating *
You need to Login OR Register